Український криголам «Ноосфера» завершив третій антарктичний сезон: які результати (фото)

Українське науково-дослідницьке судно «Ноосфера» пізно ввечері 8 травня 2024 року пришвартувалося в порту Кейптауна (ПАР). Це був найдовший антарктичний сезон «Ноосфери» з найбільшою науковою програмою.

Про це повідомляє Національний антарктичний науковий центр.

У третьому сезоні, дорогою до станції «Академік Вернадський», в районі станції та на шляху назад – з борту «Ноосфери» було виконано багато досліджень. Зокрема:

  • відібрано зразки донних осадів для продовження вивчення геологічної історії Землі, насамперед зміни клімату
  • вперше відібрано зразки морської фауни з дна Південного океану (у співпраці з польськими колегами)
  • зібрано унікальний матеріал для дослідження акустичної комунікації рідкісних китів – південних плавунів
  • відібрано зразки крилю та фітопланктону для важливого міжнародного дослідження щодо розповсюдження силіконів в Антарктиці
  • відібрано цікаві з точки зору порівняльного дослідження проби ізольованих популяцій прісноводних безхребетних та судинних рослин, а також гірських порід з о. Десепшен та о. Крістін, бухта Артура.

Як і минулого разу, нинішня експедиція «Ноосфери» була спільною українсько-польською і частково фінансувалася Польською антарктичною програмою.

Навіть в умовах повномасштабної війни ми не лише підтримуємо, а й розвиваємо діяльність нашого наукового флагмана. Цього разу маємо і забезпечення логістики, і міжнародну співпрацю, і найбільшу програму досліджень. З усмішкою згадую слова скептиків про “іржаве корито, що стоятиме в порту”. “Ноосфера” блискуче відпрацювала третій антарктичний сезон, за що вдячний обом її екіпажам, – зазначив директор НАНЦ Євген Дикий.

Судно лишатиметься у порту Кейптауна до наступного антарктичного сезону. Повернення «Ноосфери» в Україну планується після завершення повномасштабного вторгнення рф.

Нагадаємо, що порт реєстрації українського криголама британського походження – Одеса, і колись ми знов побачимо це судно у причалів Одеського порта.