Унікальна гра, в яку грають на півдні Одещини, включена до культурної спадщини України

Відтепер традиційна народна гра «Ашик» офіційно стала частиною нематеріальної культурної спадщини України. Ця стародавня гра, також відома під назвами «Рашичета», «Рашик», «Асик», «Гра у бабки» та «Ашижик», широко розповсюджена на півдні Одеської області, особливо в селах Городнє та Виноградівка Болградського району, а також у селі Котловина Ізмаїльського району, де компактно проживають болгари та гагаузи.

Про це повідомляє Міністерство культури та інформаційної політики України.

Болгари та гагаузи переселилися на землі Буджацького степу приблизно 200 років тому, привізши з собою гру в кості. Основною функцією цієї гри було організування дозвілля, особливо серед жінок і дітей.

Гра «Ашик» є символом стійкості та зв’язку з прабатьківщиною, а саме з етнографічними районами Балкан, звідки походять поселенці. З часом, під впливом економічного розвитку, правила гри зазнали змін. У болгарських селах почали грати спільно хлопці та дівчата, тоді як у гагаузів чоловіки грали окремо від жінок.

Правила гри в «Ашик» залишаються майже незмінними протягом століть. Грають п’ятьма кісточками, які підкидають, як кубики. Кожна сторона гральної кістки має свою «ціну» та назву. Правила гри можуть змінюватися залежно від віку та вправності гравців.

Джерело: usionline.com