Захід не дає Україні змоги перемогти у війні на виснаження, – австрійський полковник
Джерело: unian.ua
Україні потрібно значно більше далекобійної зброї, не кажучи вже про зняття жорстких обмежень на її використання.
У війні на виснаження ситуацію змінюють не окремі точкові удари, а масовані атаки. Наразі Україна не має інструментів та можливостей, аби здійснювати такі масовані атаки проти Росії. Про це в інтерв’ю Укрінформу розповів полковник австрійської армії Маркус Райснер, коментуючи сукраїнські удари по території РФ.
За його словами, щоб отримати результати, здатні змінити ситуацію, Україні потрібні відповідні системи озброєння великої дальності та зняття союзниками обмежень на використання цієї зброї.
“Україна намагається обійти це шляхом застосування безпілотників для атак на нафтопереробні заводи або аеродроми російської авіації. Але ефект можливий тільки тоді, коли ці обмеження будуть подолані… У війні на виснаження не окремі точкові удари з високою точністю змінюють ситуацію. Потрібні масовані атаки, численні удари з високою інтенсивністю та протягом певного часу, щоб справді зламати супротивника. Основна проблема, з якою тут зіткнулася Україна, полягає в тому, що хоча їй і постачаються високоякісні та високоточні системи озброєння від Заходу, вона не може використовувати їх тією мірою та в тому масштабі, щоб здійснити суттєвий вплив на російську сторону”, – сказав військовий.
При цьому він зауважив, що, справа тут у тім, що США насправді не зацікавлені в тому, щоб знищити Росію або змусити її капітулювати, а хочуть поставити її на місце.
“Це часто повторюється в самих Сполучених Штатах: не “знищити Росію”, а “стримувати Росію”. І це також видно на багатьох прикладах, зокрема, кількості поставлених систем озброєнь. Згадайте системи HIMARS, які продемонстрували велику ефективність. Тоді Україна хотіла отримати 300 одиниць, але поки що отримала трохи менше 48. Згадайте про затримку поставок F-16, про обмеження на застосування ATACMS. Крім того, США дали зрозуміти, що атаки на нафтопереробні заводи не зовсім позитивно сприймаються, оскільки це може призвести до дефіциту ресурсів на світових ринках”, – прокоментував Райснер.
За його словами, атаки українських безпілотників на нафтопереробні заводи в Росії скоротили російське виробництво на 5-10%, що не є критичним для ворога.
“Для досягнення реального ефекту потрібно більше інтенсивних масованих атак, щоб дійсно завдати економічної шкоди Росії та позбавити її ресурсів, необхідних для продовження війни на фронті в Україні”, – зазначив Райснер.
На запитання, як застосування Україною винищувачів F-16 зможе змінити хід війни, відповів, що “одна система озброєнь сама по собі не змінює хід війни”.
“Так само й F-16 не є якимось “вундерваффе” (диво-зброєю). Потрібно завжди розглядати F-16 у поєднанні з поставленим озброєнням класу “повітря-повітря” та “повітря-земля”, і це все має бути забезпечено відповідною логістикою. В Україні також має бути ряд аеродромів, щоб ці винищувачі F-16 могли перебазовуватися та не бути одразу виявленими росіянами. Проте ця поставка – важлива, тому що вона є внеском у стратегічний захист критично важливої інфраструктури України”, – сказав полковник, пояснивши, що F-16 є частиною активної ППО.
Він зазначив, що винищувачі допоможуть у досягненні двох речей: перша – це захист критичної інфраструктури, тобто зменшення кількості стратегічних повітряних атак Росії в глибині України, друга – відтиснення російської бойової авіації вглиб Росії і, таким чином, зменшення використання Росією керованих авіабомб.
“Це ті дві великі надії, які покладаються на застосування F-16”, – підкреслив Райснер.
Говорячи загалом про питання ефективності конкретних видів військової допомоги Україні він зазначив, що окремі системи озброєнь виділяються тим, що вони мали потрібний ефект у правильний час. Але зауважив, що росіяни пристосувалися до відповідних обставин на полі бою.
“Було видно, що Росія змогла адаптуватися до застосування HIMARS. Наприклад, децентралізувавши свою логістику, а також використовуючи засоби радіоелектронної боротьби та глушіння ракет GMLRS, випущених HIMARS. Те ж саме стосується і застосування касетних боєприпасів та ATACMS. Вони були успішно застосовані проти аеродромів та систем ППО російських повітряно-космічних сил, але можна побачити, що Росія вже змогла швидко адаптуватися”, – сказав військовий.
Райснер наголосив, що для досягнення ефекту потрібне масоване застосування зброї – “за короткий проміжок часу, протягом 14 днів, майже щодня, потрібно завдати потужних ударів, щоб сильно вразити ворога та змусити відступити”.
“І тут перед Україною постають два виклики. Перший – це наявність і кількість цих систем озброєнь. І другий – це обмеження, накладені союзниками. У цьому конкретному випадку – Сполученими Штатами, які мають суттєвий вплив на ситуацію”, – заявив він.
Війна на виснаження в Україні
Як повідомляв УНІАН, Росія обрала стратегію повільного виснаження України. Без проведення стратегічних наступальних операцій Москва все одно може створити проблеми Україні, вважає аналітик Микола Бєлєсков.
Про те, що ця стратегія працює, свідчить ситуація на фронті. Попри важкі втрати, росіяни повільно, без значних проривів, але все ж таки просуваються вперед на Донабасі вже близько півроку.